Přeskočit na hlavní obsah

Carpacio z červené řepy (na domácí bagetce s kešu sýrem)


Ze všech vyzkoušených ta nejlepší verze carpacia z červené řepy - navíc syrové! Což potěší nejen vitariány, ale i každého kuchyňského lenocha a šetřílka energií ;)


Ingredience:

2-3 červená řepa střední velikosti
100 ml olivový olej
2 lžíce med nebo rostlinného sirup (agave, datlový...)
1 lžíce krupicový cukr (hnědy, prosím hnědý! ;) )
           (já použila fialkový - květy fialek zasypejte curekm v obejmovém poměru 1:1, nechte vsáknout do cukru šťávu a dosypejte další cukr...takto postupujte, dokdu nedostanete sypkou po fialkách vonící směs + takto "kandované" květy fialek můžete použít na ozdobu salátů, dezertů...a kldině i do carpacia)
2 lžíce vinný ocet
           (nebo opět fialky na scéně - do kvalitního jablečného nebo světlého vinného octa vhoďte květy fialek, čím více, tím výraznější fialovou abrvu bude mít výsledek. Po 2-3 dnech můžete začít používat. Nejenže to hezky vypadá, ale i skvěle chutná!)
tymián, sůl, pepř
1 lžíce sójová omáčka
3cm kousek čerstvý zázvor

Postup:

Smíchejte olej, ocet, sladila, sojovku, tymián a pepř (případně sůl, pokud používáte). Zázvor i se slupkou nastrouhejte najemno a prsty z něj do marinády vymačkejte šťávu. Vše důkladně promíchejte a přidejte na co nejtenčí plátky pokrájenou červenou řepu. Nechte pár hodin marinovat v lednici (přes noc nebo i déle - skvělé je i po 2-3 dnech).

Technická poznámka: já osobně dělám vždy carpacio do plastových uzavíratelných krabiček - nejenže se mi pak nikde nevyleje v lednici ani neoschne, ale dobře těsnící krabičkou můžete obracet, protřepát apod., takže marináda se dostane opravdu všude i bez míchání lžicí nebo vidličkou(které většinou jen potrhá kousky řepy a vytvoří spíše úžasně naloženou řepnou kaši).

Pro doplnění - na domácích bagetkách je spolu s carpaciem ještě "kozí" kešu sýr udělaný podle tohoto receptu: http://vegan-fighter.com/novinky/kozi-syr-ve-veganske-uprave-ano-recepty-na-veganske-alternativy-k-syrum.html (první recept, ten pečený -  bylinky ani pepř jsem nepoužila. Jinak mně osobně se sýr při pečení k látce přilepil a při rozbalování se totálně rozsypal, což nevadilo při servírování na carpacio, ale dopadnout to tak uplně nemělo ^^ Buď jsem nemehlo, něco jsem zdupla a nebo to chce ještě trochu "vošéfovat" - možná příště balit rovnou do alobalu nebo pečícího papíru.) 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Banánové muffiny

V žádné správné veganské kuchařce určitě nesmí chybět recept na tyto výborné a jednoduché banánové muffiny, které zaručeně potěší chuťové buňky nejen vaše, ale i nejednoho všežravého mlsala. ;) Budete potřebovat: 2 hrnky hladké mouky 1 hrnek cukru 3 velké zralé banány 1/3 hrnku rostlinného oleje 1/4 hrnku vody 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva 1 lžička vanilkového extraktu (popř nahradit část cukru vanilkovým ;)) špetka soli hořká čokoláda Předehřejte si troubu na 175°C a připravte si plech a košíčky a muffiny. Ve větší míse míchejte mouku, kypřící prášek a sůl a pak přidejte rozmačkané banány a spolu rozmíchaný cukr s olejem. Přilijte vodu a vanilkový extrakt a důkladně promíchejte (pro dosažení hladké konzistence těsta bez banánových hrudek radím použít mixér). Nakonec do směsi vmíchejte na drobno pokrájenou hořkou čokoládu (množství dle chuti), nalijte těsto do formiček a dejte péct na cca 20 minut.

Poctivé čočkové karbanátky

Pro ty, kteří ještě neobjevili kouzlo luštěninových karbanátků a burgerů, přináším velmi jednoduchý recept s kterým potěšíte nejen žaludky vegosaurů, ale určitě zaujmete i zaryté milovníky masa- schválně jestli poznají rozdíl!  Na přípravu této mňamky potřebujete: 1 a půl hrnku uvařené čočky 1 hrnek strouhanky/ pomletých ovesných vloček 1 hrnek na drobno nasekané cibule půl lžičky hořčice, pálivé papriky, chilli a koření garam masala (či jiné kořenící směsi dle chuti) sůl, olej na smažení Uvařenou čočku rozmixujte, smíchejte s ostatními ingrediencemi, vytvarujte 6-8 karbanátků (menší se lépe propečou) a osmažte. Dobrou chuť!

Vegetable vindaloo

Další z řady jídel pro milovníky indické kuchyně a vypálechý receptorů v ústní dutině. Legendární vegetariánské vindaloo insirované blogem blog.fetfreevegan.com. Příjemně pálivé jídlo vonící kořením si nejlépe vychutnáte ve dvou s rýží nebo plackou a chutney. (A nemusíte u toho nutně sledovat Bollywood ;) ). Ingredience - zvláště koření - budou tentokrát možná trochu náročnější, i když pro otřelého indického kuchaře nikoliv neznámé. V podstatě veškeré použité koření lze v dnešní době sehnat i v běžných obchodech a dozajista ho využijete i na další indické dobroty. V případě, že se vám nějaký ten kousek sehnat nepodaří, nezoufejte, vynechání jedné ingredience recept rozdýchá, byť samozřejmě komplet sada je chuťově nejlepší :) Ingredience - pasta: 3 stroužky česneku 1 lžíce storuhaného čerstvého zázvoru 3 datle 1 1/2 lžičky koriandru 1 1/4 lžičky římského kmínu 1/2 lžičky hořčičných semínek 1/2 lžičky chili (nebo víc :P ) + čerstvé papričky dle chuti 1/2 lžičky kurkumy 1/2