Egyptské fastfoodové jídlo, které je narozdíl od českých hambáčů a horkých psů 100% veganské.
Košeri se skládá z 5-6 částí, které se zvlášť připraví a následně navrství na talíř, takže pokud vytváříte košeri od nuly, trochu si máknete. Na druhous tranu je tohle překvapivě báječný jídlo vhodný k likvidaci přebytků těstovin, rýže nebo navařených luštěnin. Recepty na jeho přípravu se celkem liší, uvádím jakýsi základní mustr s pár návrhy, jak jídlo v případě možností ještě o něco vylepšit
Základní části košeri:
rýže - originálně basmati, ale použijte co máte. Klasicky uvařit - bez koření či jiných opičin.
těstoviny - někdo dává kolínka, někdo špagety, ale pokud máte přebytek třeba vrtulek nebo písmenek, použijte klidně je. ^^
čočka - uvařená, opět bez koření, Lze použít červenou i klasickou hnědou.
cizrna - opět jen uvařit, ale i tahle součást je variabilní(já např. neměla cizrnu, tkaže na obrázku můžete vidět fazole není to uplně originál, ale dobré to bylo )
rajčatová omáčka - recept níže
pražená cibulka - na koleji až do křupava vypražit plátky cibule, sype se navrch
může být(aneb někdo dává, někdo ne, já osobně doporučuji): rozmačkaný česnek s citronovou šťávou, políváme jím pokrm na konec, dodá jídlu zvláští štiplavěkyselý říz.
Rajčatová omáčka:
rajčatový základ - protlak, rajčatový džus, čerstvá rozvařená rajčata či směs toho všeho.
cibule
česnek
chili
pepř
chili může být: skořice, římský kmín, zázvor
Na hrubší kousky nakrájenou cibuli opražíme do sklovata, přidáme na plátky pokrájený česnek, krátce osmahneme a zelejeme rajčatovým základem. Okořeníme (podle chuti, nálady, možností a výdrže - zejména co se pálivosti týče ^^) a chvíli provaříme(do změknutí rajčat, pokud používáme čertvá).
Na talíř dáme vždy těstoviny, na ně rýži, luštěniny, rajčatovou omáčku, smaženou cibulku a navrch česnekovo-citronový záliv, pokud máme. Zní to děsivě, ale věřte, že výsledek je maximálně děsivě dobrý (a navíc obsahuje opravdu superkompletní skladbu bílkovin ^^)
K tomuhle pikantnímu jídlu by se bezesporu hodilo degustační balení kávy. Mám arabskou kuchyni spojenou právě s tím, že si člověk ke každému jídlu dává extrémně silné a sladké kafe nebo čaj. Jako pořád se to pít nedá, ale oni jsou tam na to tak nějak nejspíš zvyklí. :-)
OdpovědětVymazat